...
Puhasta desktop
Suur hulk arvutikasutajaid armastab dokumente, kaustu ja üksikuid faile hoida arvuti töölaual ehk Desktopil. Nii koguneb sinna aina rohkem ja rohkem erinevaid ikoone ja nende hulgast millegi üles leidmine muutub aina keerukamaks ja aeganõudvamaks.
Lisaks tekitab tegelikult stressi ka kõigest ülekoormatud töölaua vaatamine, kuna see tekitab alateadvusesse mulje segadusest ja suurest tööhulgast. Seega tuleks esiteks ülekoormatud töölaud sinna kogunenud asjadest puhastada.
Mittevajalikud failid saab kustutada ning vajalikud vastavatesse kataloogidesse ära paigutada. Selleks võiks näiteks Documents-kataloogi tekitada kaustad selgete nimedega, mis eristaks seal olevat sisu. Faile võib grupeerida nii kuupäevade, teemade või mille iganes muu järgi, peaasi, et kasutaja ise teaks ja aru saaks.
Järgmise asjana on väga oluline nii-öelda üleminekuperiood vastu pidada ehk ennast harjutada asju kohe oma õigesse kohta panema ning loobuma mõtteviisist, et las olla praegu Desktopil, küll ma pärast õigesse kohta tõstan. Nii käitudes saab üsna kiirelt selgeks ka see, millised esialgu loodud kaustad toimivad ning milliste struktuuri või nimetusi tuleks muuta.
Kokkuvõtvalt peaks kaustade puud ja nimed olema loogilised ja kasutajale kergesti hoomatavad.
Kui on soov jätkuvalt kiiresti töölaualt mingeid katalooge (kaustu) kasutada, siis saab luua lihtsalt töölauale kiirlingid vajalikele kataloogidele.
Puhasta ja korrasta enda tööalased failid
Enamikes tööarvutites on failid sünkroniseeritud automaatselt OneDrive pilveruumiga. Veendu selles, et see on toimiv. Oluline, et arvutis olev info pole unikaalne koopia.
Vaata üle oma arvutis failid, vajadusel sorteeri vajaminevad ning kustuta sealt ära ebavajalikud failid.
Kui kasutad TTK võrgus olevat võrguketast (K:), siis sorteeri ka seal olevad failid ja kustuta ebavajalikud failid.
Failidele, mis ei leia enam aktiivset kasutust, kuid vajavad siiski säilitamist, tuleks luua eraldi koht ehk arhiiv - lisa kaust ARHIIV (või _ARHIIV - et oleks alati esimene kaust) ning tõsta failid ja kaustad sinna sisse.
Isiklikud failid kustuta või tõsta isiklikku töökeskkonda (pilvelahendus, mälupulk). Kui siiski on vaja säilitada mõned isiklikud failid tööseadmetes (nt tööalane isiklik info töösuhtega seotult), siis tõsta need eraldi kausta , kausta nimeks pane ISIKLIK (või _ISIKLIK).
Vaata üle allalaetud failide kaust ehk Downloads
Sellesse kasuta võivad maanduda paljud failid, mida me tegelikult ei vaja, aga ometigi e-postkastis avades meie arvutisse salvestuvad. Kustuta need failid ning tee seejärel ka enda seadme prügikast tühjaks.
Vaikimisi salvestatakse kõik allalaaditavad failid arvutites Downloads-nimelisse kataloogi. Isegi näiteks postkasti saabuvaid arveid vaadates toimub taustal sageli nende allalaadimine ning sinna samasse kataloogi panemine. Sama kehtib ka piltide, dokumentide ja muude failide kohta ning kui mõnda pilti või arvet mitu korda avada, võib juhtuda, et sama faili salvestatakse sinna kausta korduvalt.
Seega tuleks hetkeks mõelda, kas parasjagu kasutatav fail peaks alles jääma, kui jah, siis kuhu. Nii saab vajalikud asjad kohe õigesse kohta ära panna ning hiljem sealt kiirelt leida. Kui aga selgub, et faili pole vaja arvutis säilitada, võiks selle kohe ka kustutada. Kohe seetõttu, et lastes asjadel Downloadsi kausta koguneda, võtab pärast nende kustutamine sealt oma aja, sest enamik kasutajaid ei julge lihtsalt külma kõhuga kõike ära kustutada, vaid hakkab faile taas üle vaatama ja see võtab jälle oma aja. Seega tuleks jooksvalt Downloadsi kaustal silma peal hoida ning seal olevad asjad ka õigesse kohta paigutada või siis kustutada.
Loobu isiklikust kirjavahetusest tööalases postkastis
Aja jooksul on kindlasti registreerutud tööalase e-postiga nii teenustesse kui ka isiklikesse (sh hobidega seotud) uudiskirjadesse ja listidesse. Palun registreeri teenused ümber oma isiklikule e-posti kontole.
Kui on isikuid, kel on kombeks kirjutada tööalasele e-posti aadressile, siis anna neile teada, et ootad nende kirju edaspidi isiklikule e-posti aadressile.
Kui veel pole, siis (tasuta) isikliku e-posti konto loomise võimalusi on mitmeid: gmail.com , outlook.com , mail.ee , mail.yahoo.com jpt.
Kui siiski on vaja säilitada mõned isiklikud kirjad tää-postkastis (nt tööalane isiklik info töösuhtega seotult), siis tõsta need eraldi kausta, kausta nimeks pane ISIKLIK (või _ISIKLIK).
Nimetatud liigutus aitab hoida tööalase ja isikliku info selgelt lahus ja hallatavana, ühtlasi on tagatud ka isikuandmete kaitse nõuete täitmine (arvutid ja kontod ei sisalda töösse mittepuutuvat isiklikku infot).
Loobu mittevajalikest uudiskirjadest
Kas teadsid, et iga e-kiri, mis jõuab Sinu postkasti, tekitab vähemalt neli grammi CO2-te? Mine enda e-postkasti ja pane silm peale, millised uudiskirjad on Sulle sinna tellitud, mida Sa isegi ei ava. Ära lihtsalt kustuta neid kirju, vaid loobu ka nende tellimusest.
Vaata üle ja tühjenda Prügikast
Nimelt kustutavad paljud kasutajad mittevajalikud failid küll arvutist justkui kenasti ära, kuid teadupärast tähendab kustutamine siiski nende prügikasti tõstmist. Nii on failid tegelikult arvutis alles ning võtavad ka kõvakettal oma ruumi. Seega tuleks ka prügikasti vahepeal tühjendada ehk failid lõplikult kustutada.
...